Ochotnicza Straż Pożarna w Barycz wg dokumentów archiwalnych została założona w 1902 roku z inicjatywy mieszkańców, a w szczególności Adama Kosseckiego.
Stąd też druhowie tej jednostki, przy wsparciu sponsorów i Wójta Gminy, zorganizowali w dniu 14 lipca 2002 r. uroczystość jubileuszu 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej.
Na uroczystość przybyła liczna rzesza mieszkańców Baryczy i okolicznych sołectw oraz zaproszeni goście, m.in. prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Brzozowie Stanisław Łobodziński , komendant powiatowy PSP bryg. Stanisław Pająk, Wójt Gminy Domaradz Adam Komórek, przewodniczący Ryszard Wesołowski oraz radni Rady Gminy Domaradz, komendant powiatowy Policji nadkom. Edward Ząbek, kierownik R.Dz. Policji asp. Edward Woźniak, Komendant Gminny OSP Stanisław Łobodziński, dyrektor Szkoły Podstawowej Edward Karnas , skarbnik Gminy Maria Leń oraz sołtys tej miejscowości Stanisław Domaradzki.
Uroczystość jubileuszową rozpoczęto Mszą św. koncelebrowaną przez ks. kapelana Henryka Pszonę oraz proboszcza miejscowej parafii ks. Jana Wita.
Następnie w asyście orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Brzozowa, Pocztów Sztandarowych wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu tut. gminy oraz sąsiedniej Rytej Górki przemaszerowano pod budynek OSP gdzie rozpoczęła się część oficjalna.
Po przywitaniu przybyłych na uroczystość 100-lecia jednostki Prezes OSP Stanisław Kozubek przedstawił rys historyczny jednostki, w którym czytamy:
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Baryczy została założona w roku 1902. Była to ósma jednostka w rejonie Brzozowskim, a jednocześnie pierwsza straż pożarna w gminie Domaradz. Jej założycielem był druh Adam KOSSECKI który rozumiał potrzebę poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego natomiast pierwszym naczelnikiem druh Stanisław STĘPKOWSKI - kierownik szkoły, zaś instruktorem ówczesny Wójt druh Jan CHYŁEK.
W jej stuletniej historii naczelnikami kolejno byli:
Stanisław Stępkowski / 1902-1924/, Walenty Stacel / 1924-1925/, Franciszek Pęcherek / 1925-1939 / , Józef Bogusz / 1939-1958 / , Józef Wolan / 1958-1982/, Bronisław Woźniak / 1982-2001/ i Piotr Sowa od roku 2001.
Funkcję Prezesa pełnili :
Franciszek Domaradzki / 1958-1964/, Edward Bober /
1964-1965/ , Władysław Sowa / 1963-1982/, Władysław Stec / 1982-1987/ ,
Edward Bober / 1987-199/ i Stanisław Kozubek od
roku 1997.
W 1914 roku z chwilą wybuchu pierwszej wojny światowej działalność jednostki została zawieszona. Dopiero w roku 1924 z inicjatywy druha Wojciecha Bogusza działalność straży pożarnej została wznowiona.
Jednostka w tym czasie dysponowała bardzo skromnym sprzętem przeciwpożarowym. Wyposażona była w bosaki , wiadra, drabiny.
W roku 1934 z dochodów własnych z zabaw i kolęd zakupiono sikawkę ręczną, która służyła do roku 1957. W tym też to roku dzięki staraniom Zarządu Straży przekazała motopompę Komenda Powiatowa w Brzozowie, która była przechowywana w przybudowanym do budynku gromadzkiego pomieszczeniu służącym jako remiza strażacka. Tu także zbierali się strażacy na zbiórki.
Po zmianie Zarządu w roku 1958 podjęto działania zmierzające do budowy Domu Strażaka . W roku 1963 podczas Prezesury druha Władysława Sowy rozpoczęto budowę Domu Strażaka. Miejscowe społeczeństwo a przede wszystkim strażacy chętnie brali udział w czynach społecznych przy budowie budynku jak również nieodpłatnie przekazywali materiały budowlane / drzewo, deski / na jego budowę.
Dużą pomoc w budowie okazał ówczesny Proboszcz Parafii ksiądz Stanisław Buczek, który z lasu parafialnego przeznaczył część drzewa.
Materiały na budowę zakupiono ze środków, wypracowanych przez straż z organizowanych zabaw oraz z uzyskanej dotacji finansowej z Prezydium Gromadzkiej Rady. W roku 1974 zakończono budowę Domu Strażaka i uroczyście oddano go do użytku.
Kolejnym krokiem do poprawy bezpieczeństwa pożarowego naszej miejscowości było pozyskanie w roku 1973 z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej z Brzozowa samochodu Lublin, który służył do roku 1978.
W tym to roku jednostka wyposażona została w nowy samochód strażacki Żuk wraz ze sprzętem, który do dnia dzisiejszego spełnia swoje zadanie. W 1982 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymała nową motopompę.
W 1997 roku po staraniach Zarządu OSP i dzięki pomocy
rodaka generała Waleriana
Sowy jednostka nasza otrzymała nieodpłatnie z zasobów wojska samochód
pożarniczy Jelcz. Przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej z
Brzozowa został on odremontowany a następnie przekazany do eksploatacji.
Uregulowania prawne dały możliwości działania Strażom Pożarnym, miedzy
innymi finansowanie z budżetu gminy zadań w zakresie utrzymania i
wyposażenia jednostki.
Kolejne lata to lata wzmożonych działań Zarządu i całej jednostki. Do najważniejszych należy zaliczyć:
W roku 1998 zaadaptowano pomieszczenia garażowe
wykonując w nich remont, założono
w nich instalację gazową, kanalizacyjną i wodną jak również wykonano
centralne ogrzewanie w pomieszczeniach garażowych oraz zapleczu
socjalnym.
Rok 1999 - to wykonanie instalacji odgromowej i remont instalacji elektrycznej, adaptacja pomieszczenia i wykonanie sanitariatów wewnątrz budynku, wymiana części okien na sali widowiskowo-tanecznej jak również doposażenie samochodu Jelcz w sprzęt przeciwpożarowy wg norm przewidzianych na tego typu samochód.
Rok 2000 - to gruntowny remont wewnątrz budynku,
kontynuacja wymiany dalszej części okien, malowanie sali, korytarzy i
zaplecza kuchennego oraz czyszczenie i konserwacja parkietu, jak również
wyposażenie strażaków
w umundurowanie wyjściowe.
W bieżącym roku został odwodniony budynek oraz utwardzony i wyasfaltowany plac koło budynku.
Jednym z najważniejszych wydarzeń, jakie w historii istnienia naszej jednostki nastąpiło to nadanie sztandaru w jubileuszowym dwutysięcznym roku oraz odznaczenie go Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.
Jest to najwyższy symbol naszej Ochotniczej Straży
Pożarnej a widniejący na nim napis:
„ Bogu na chwałę ludziom na ratunek” oraz postać św.
Floriana jest wyznacznikiem
strażackiej służby.
Podniosłymi momentami uroczystości było odczytanie listów gratulacyjnych, wystąpienia zaproszonych gości oraz wręczenie druhom odznaczeń i wyróżnień.
Uroczystości jubileuszowe uświetnił koncert orkiestry dętej, występ kapeli „Domaradzanie” oraz przedstawienie programu z okazji tego jubileuszu przez miejscową młodzież.
Uroczystości jubileuszowe zakończyła zabawa ludowa. /
Al. Kudła/