Utrzymanie dróg gminnych jest zadaniem własnym gminy.
Jest to zadanie trudne do realizacji
w przypadku gminy Domaradz, na terenie której 80% dróg przebiega przez
wzniesienia i górki.
Dotychczasowy system remontów polegający na utwardzeniu kruszywem skalnym i żwirem nie zdawał egzaminu, gdyż ulewne opady deszczu zmywały nawierzchnie żwirowe, a drogi znów robiły się nieprzejezdne. Środki na utrzymanie dróg gminnych oraz wykonanie nawierzchni asfaltobetonowych są niewystarczające ze względu na duże koszty, a małe pieniądze na ten cel.
W 2000 r. przeznaczono kwotę 17 tys. na remont drogi Domaradz-Debrza, gdzie gmina zakupiła płyty „JUMBO” na odcinek 0,4 km. Mieszkańcy we własnym zakresie wykonali podsypkę piaskową oraz ułożyli płyty. Po roku eksploatacji droga ta nie wymaga żadnych remontów i jest niezniszczona. Mieszkańcy są zadowoleni, ponieważ nie mają problemów z dojazdem do zabudowań nawet w okresie jesienno-zimowym, czy wiosennym.
Był to sygnał dla pozostałych mieszkańców gminy o wybór takiej formy utwardzenia dróg. W 2001r. zaplanowano zakup 3,5 tyś. szt płyt ”Jumbo” nie tylko dla mieszkańców wsi Domaradz, ale również dla Golcowej.
W miejscowości Domaradz przy udziale mieszkańców wyłożono płytami 11 odcinków dróg średnio od 200 do 300 mb - łącznie 1,8 km.
Strome drogi wyłożone płytami betonowymi nie uległy zniszczeniu nawet w czasie tegorocznej powodzi. Potwierdziło to zasadność wyboru tej formy utwardzenia dróg w terenach górzystych.
Na rok bieżący gmina zaplanowała 9 tyś. szt płyt którymi można wyłożyć 4,5 km dróg na terenie całej gminy, a w szczególności na stromych drogach w terenie górzystym.
Zwiększające się zainteresowanie użytkowników dróg dowodzi o słuszności zastosowania tej metody. Przedstawia również, że mniejszymi nakładami i przy pomocy mieszkańców, można wybudować trwałą nawierzchnię dróg służącą społeczności na wiele lat.
/B.P ilch/